Reportáž ze školení Tondach.

Ve dnech 10. – 11.3. jsem s kolegou Milanem Kosinou absolvoval školení 2 stupně od firmy Tondach. Jak to sama firma nazvala, jedná se o „vysokou pokrývačskou“. Cílem školení je naučit pokrývače něco výjimečného. Jedná se o pokrývání speciálních tvarů, jako jsou vykrývaná úžlabí, kužel, apsida a Volské oko taškou Bobrovka. Školení vedla jedna z nejpovolanějších osob v oboru, paní inženýrka Hellerová.
 

1. den

Sraz byl v 10 hod ve výrobním závodu v Hranicích na Moravě. Sjelo se nás celkem 10 vyvolených z celé republiky. První den se probírala teorie a nacvičovalo se s papírovými modely. Druhý den se již v montérkách a s nejvěrnější společnicí úhlovou bruskou pracovalo na reálných tvarech. Rozděleni do dvojic jsme jako první tvar dostali kužel. Po obědě následovalo Volské oko. Končilo se v 18 hodin.

 

2. den

Druhý den následovala úžlabí. Pro mě nejhezčí a také nejpracnější vykrývané úžlabí. Tolik tašek ,co jsme rozřezali a obrousili, jsem na jiném školení nezažil. Každý účastník si musel vše vyzkoušet, od rozměření přes vyřezání a montáž. Člověk se musí pozastavit nad tím, co naši předci vymysleli a dokázali též vyrobit. A bez pomoci elektrických pomocníků. My toto umění znovu objevujeme. Těším se, až si nabité zkušenosti vyzkouším v praxi.